Generalizowanie nie jest najlepszym możliwym sposobem określania ludzkich potrzeb, zwłaszcza gdy mówimy o produktach niezbędnych do funkcjonowania naszych organizmów. Moda na zdrowy tryb życia i diety spowodowały, że cukry zaczęły być uznawane za zbędne, a wręcz szkodliwe. Choć oczywiście bez części z nich możemy się spokojnie obyć, niektóre są konieczne, żeby nasze ciało mogło właściwie działać. Jak dzielimy cukry i które z nich są dla nas istotne?
Węglowodany proste i złożone – podstawowy podział
Podstawowy podział wymienia węglowodany proste i złożone. Cukrami prostymi w dietetyce określa się cukry składające się z jednej cząsteczki sacharydy, czyli monosacharydy lub disacharydy – z dwiema cząsteczkami. Najważniejszym dla naszego zdrowia węglowodanem jest glukoza. To najprostszy cukier. To on jest głównie wchłaniany do krwi z pokarmu, a też bywa magazynowany w wątrobie. Z niego nasz organizm jest w stanie wytworzyć wszystkie potrzebne mu inne cukry.
Jak dzielimy cukry? Inne rodzaje cukrów
Oprócz wymienionych cukrów prostych w żywności pojawiają się również cukry złożone – mniej niezbędne i trudniej przyswajalne. Do najczęściej występujących zalicza się: skrobię, glikogen i celulozę.
Najnowsze komentarze