Miedź to doskonały surowiec, którego zastosowanie w sektorze produkcyjnym i inżynieryjnym jest nieograniczone. Po odpowiedniej obróbce miedź staje się plastyczna, giętka, a co najważniejsze jest doskonałym przewodnikiem elektryczności. Zastosowanie tego surowca w produkcji elektrod jest czymś naturalnym. W tym artykule znajdziesz informacje dotyczące produkcji oraz zastosowania elektrod miedzianych.
Produkcja elektrod miedzianych
Głównym surowcem wykorzystywanym do produkcji elektrod jest miedź, która po odpowiedniej obróbce staje się giętkim i plastycznym materiałem, z którego można stworzyć elektrody. Głównym czynnikiem, który zdecydowanie odróżnia miedź od innych surowców, jest wysoki poziom przewodzenia cieplnego oraz elektrycznego. Natomiast, główną wadą tego surowca jest duża elastyczność oraz niski poziom wytrzymałości w porównaniu do innych metali. W związku z tym proces produkcji elektrom miedzianych uwzględnia zastosowanie różnego rodzaju stopów miedzi z innymi metalami, w taki sposób, aby zachować zalety i zminimalizować wady tego surowca. Produkcja elektrod miedzianych składa się z kilku kluczowych etapów:
1. wycięcie rurki miedzianej z całości dostarczonego surowca,
2. wywiercenie otworu w miedzianej rurce,
3. założenie gniazda bananowego do korka,
4. zlutowanie rurki miedzianej z jednym korkiem pełnym i z jednym korkiem z gniazdem bananowym,
4. wypolerowanie elektrod.
Elektrody z czasem ciemnieją pod wpływem kontaktu z powietrzem oraz skórą człowieka. Proces produkcji elektrod miedzianych jest dość tradycyjny, dlatego produkcja wymaga zarówno czasu, jak i odpowiedniego doświadczenia osób zajmujących się produkcją elektrod.
Zastosowanie elektrod miedzianych
Ze względu na swoje właściwości, elektrody miedziane mają swoje zastosowanie w praktycznie każdej obrabiarce. Natomiast, miedź jest stosunkowo drogim surowcem, nawet jeśli występuje w różnego rodzaju stopach. Należy zastanowić się nad opłacalnością zastosowania elektrod miedzianych, ponieważ cechuje je wysokie zużycie i wysoki koszt wytworzenia. Elektrody miedziane znajdą swoje zastosowanie w produkcji stemplów, matryc, form wtryskowych i odlewniczych, czy w turbinach samolotowych. Elektrody miedziane cechują się wysoką precyzją obrabiania, dlatego zastosowanie ich w maszynach o wysokiej skuteczności jest doskonałym pomysłem. Elektrody miedziane znajdują również swoje zastosowanie w maszynach, w których ciągłość przewodzenia elektryczności jest istotna. Zastosowanie nawet miedzianego stopu zapewni wysoki komfort pracy oraz wysoką precyzję wykonania.
Na rynku pojawiają się coraz to nowe metody wytwarzania elektrod, ale tylko ta tradycyjna, czyli wykonana w miedzi lub stopów miedzi z innymi metalami może być idealna dla Ciebie. Wysoka jakość surowców, przewidywalność w przewodzeniu ciepła oraz elektryczności pomoże Ci odpowiednio zarządzić linią produkcyjną. Wybierz elektrody miedziane, jeśli zależy Ci na wysokiej skuteczności. Przed wyborem elektrod miedzianych zastanów się również nad opłacalnością tej inwestycji. Elektrody miedziane nie są odpowiednie dla maszyn, których eksploatacja dzienna jest wysoka.
Najnowsze komentarze