Podstawowymi elementami leczenia są badania takie jak chociażby morfologia oraz stosowanie środków farmaceutycznych. Te pierwsze w większości przypadków wykonujemy ze specjalnym skierowaniem od naszego lekarza. Leki natomiast bardzo często wykupujemy z receptą. Jednak czy trzeba to zrobić natychmiast? Ile ważna jest recepta i jak długa jest ważność skierowania na badania krwi, moczu oraz inne?
Ważność recepty
W kwestii ważności recepty musimy zacząć od zwrócenia uwagi na dwie daty: wystawienia oraz „realizacji od dnia”. Jeśli nie ma podanej tej drugiej, jest ona identyczna z datą wystawienia. Ważność recepty mija po 30 dniach od daty „realizacji od dnia”. Co ważne czas liczony jest w dniach kalendarzowych bez względu na święta czy weekendy.
W niektórych przypadkach (na przykład przy wystawianiu recepty na leki związane z chorobą przewlekłą) lekarz może zastosować dłuższy termin. Wtedy recepta ważna jest przez 365 dni.
Ważność skierowania na badania krwi, moczu i inne
O ile skierowanie na poradę do lekarza specjalisty w zasadzie nie ma swojego terminu, o tyle skierowanie na badania lekarskie nie będzie ważne w nieskończoność. Skierowanie na badania krwi oraz inne badania laboratoryjne jest ważne 3 miesiące od momentu jego wystawienia przez lekarza (niezależnie czy będzie to lekarz rodzinny czy specjalista). Termin ten może zostać jednak przedłużony przez lekarza – umieszcza on wtedy odpowiednią adnotację na skierowaniu.
Warto jednak pamiętać, że możemy zarejestrować się w placówce nie okazując skierowania od razu. Mamy na to jednak 14 dni od momentu rejestracji. Dokument możemy złożyć osobiście, albo wysłać pocztą.
Najnowsze komentarze